FARIO Archives | France-IOI | AIOC
Félicitations! Congratulations to all who entered the fourth annual French-Australian Regional Informatics Olympiad!
Well done to the highest scorers, who were:
Chris Chen Australia 299 Jack Murray Australia 285 Harry Slatyer Australia 216 Daniel Berger Australia 202 Louis Jachiet France 200 (tied) Alex Mathews Australia 200 (tied) Geoffrey Huck France 191 (tied) Jarrah Lacko Australia 191 (tied) Angus McInnes Australia 181 Xi Chen Australia 180 (tied) Daniel Visentin Australia 180 (tied) Victor Lei Australia 156 Daniel Axtens Australia 153 Kévin Perez France 146 Lucas Hosseini France 139 Alexandre Crayssac France 136 Willy Mai Australia 135 Paul Kirchner France 127
The full national ranking (highest first) was:
Au Au Au Au Fr=Au Fr=Au Au Au=Au Au Au Fr Fr Fr Au Fr Fr Fr Fr=Fr=Fr=Fr Au Fr=Fr Au Au Fr=Fr=Fr
Congratulations also to the top unofficial competitors, who were:
Patrick Coleman Australia 322 Jacques-Henri Jourdan France 268 Amaury Pouly France 253
The following graphs show full distributions of the scores for each problem. You may click on each graph to enlarge it.
Rescue robot
Robot sauveteurSecret chamber of the Giza pyramid
La chambre secrète de la pyramide de GizehArchitecture
ArchitectureGlobal warming
Réchauffement claimatique
Thanks and well done to the competitors from both teams!
France
Australia
Unofficial*
Ismael Belghiti
Lycée Louis-le-GrandTodd Aspeotis
Brisbane Grammar SchoolAhmed Bekkai
AlgeriaAlexandre Crayssac
Lycée Toulouse Lautrec 31Daniel Axtens
Willetton Senior High SchoolPatrick Coleman
University of AdelaideChristophe Desclaux
Lycée BeaussierDaniel Berger
Moriah CollegeAhmed Fessi
TunisiaNicolas Fabretti
FranceChris Chen
Carey Baptist Grammar SchoolJacques-Henri Jourdan
Lycée Louis le GrandLucas Hosseini
Lycée International des PontonniersXi Chen
James Ruse Agricultural High SchoolJonathan Kummerfeld
University of SydneyGeoffrey Huck
Lycée Frederic Kirschleger - 68Jarrah Lacko
James Ruse Agricultural High SchoolAmaury Pouly
Lycée du Parc(Lyon)Louis Jachiet
MassillonVictor Lei
Scotch CollegeJill-Jênn Vie
Lycée ThiersHugo Kaczmarek
Lycée Louis Le GrandWilly Mai
James Ruse Agricultural High SchoolPaul Kirchner
Collège des MatagotsAlex Mathews
Como Secondary CollageTimothée Lacroix
LombardsAngus McInnes
De La Salle CollegeJean-Baptiste Larriviere
Lycée Victor DuruyJack Murray
De La Salle College MalvernGautier Marti
KléberDavid Roberts
Anglican Church Grammar SchoolCédric Moisset
Lycée Sud Médoc-La BoétieHarry Slatyer
Narrabundah CollegeKévin Perez
Lycée Louis Le GrandDaniel Visentin
Mackillop Catholic CollegeMathys Rennela
Groupe Scolaire Fenelon, VaujoursJoachim Worthington
St. Patrick's College SutherlandSochacki Stanislas
Louis le GrandPaulin de Naurois
Camille Claudel[*] Unofficial competitors are already studying at university, or are from a different country.